کانادا

 
 • Canada  
 • درباره کانادا :


  کانادا شمالی ترین کشور قاره ی آمریکا و دومین کشور بزرگ جهان است که از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از جنوب به کشور آمریکا منتهی می شود. مساحت کلی کشور کانادا ۹٫۹۸۴٫۶۴۰ کیلو متر مربع می باشد. از نگاهی دیگر کشور کانادا ۶ برابر ایران و ۴۰ برابر کشور انگلیس است.

  کانادا به ۱۰ استان و ۳ قلمرو تقسیم شده‌است. استان‌ها در مجموع استقلال زیادی از دولت مرکزی دارند، اما، درجهٔ این آزادی عمل در نزد قلمروها کمتر است. مهم‌ترین استان از لحاظ اقتصادی و سیاسی، استان انتاریو می‌باشد که شهرهای تورنتو و اتاوا در آن قرار دارد.

  جمعیت کانادا بر طبق آخرین گزارش اداره آمار کانادا ، بیش از سی و سه میلیون و ششصد هزار نفر است. حدود ۸۰٪ مردم کانادا در شهرهایی که کمتر از ۲۵۰ کیلومتر تا مرزهای آمریکا فاصله دارند زندگی می‌کنند.

  انادا یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و اقتصاد آن از تنوع و گوناگونی فراوانی برخوردار است. کانادا در بین ۱۰ کشور اول تولید کننده دنیا قرار می گیرد. بیشترین شرکت های تولیدی کانادا در ۲ استان کبک و انتاریو قرار دارند. از تولیدات کشور کانادا می تواند به مواد غذایی، چوب، کاغذ، تولیدات فلزی، صنایع شیمیایی و نفت اشاره کرد.

  آب و هوا:

  در این کشور پهناور تنوع اقلیمی زیادی وجود دارد، از قله های یخی در شمال عرض جغرافیایی ۷۰ درجه گرفته تا پوشش گیاهی انبوه ساحل غربی بریتیش کلمبیا. پر جمعیت ترین مناطق کانادا، که در قسمت جنوبی کانادا در مرز ایالات متحده امریکا قرار گرفته است، از 4 فصل کاملا قابل تفکیک لذت میبرند. در این مناطق دمای تابستان در روز به ۳۵ درجه سانتیگراد یا بیشتر میرسد، در حالیکه دما در زمستان در خیلی از مواقع زیر ۲۵ درجه میباشد. در فصول بهار و پاییز دمای هوا معتدل میباشد.

  صادرات:

  مهمترین صادرات کانادا اتومبیل و قطعات آن، ماشین آلات و تجهیزات٫ محصولات با فناوری بالا، نفت، گاز طبیعی، فلزات و محصولات جنگلی و کشاورزی است.

  فرهنگ غذا در کانادا:

  کانادایی ها غذاهایی نسبتا سالم و شبیه به اکثر کشور های مدرن دارند که ترکیبی از کربوهیدرات و مقدار بیشتری از پروتئین است که در مقایسه با کشورهای آسیای شرقی سبد غذایی نزدیکتری به ما دارند.

  در اکثر  شهر های بزرگ می توان مواد پروتئینی حلال را به راحتی  از فروشگاهها تهیه کرد و مسلمانان مشکلی از بابت تهیه مواد غذایی مصرفی خود ندارند.

  شام همیشه بزرگ ترین و مفصل ترین وعده غذایی در کانادا است وعده ای که پس از یک روز طولانی کاری بهترین چیزبه نظرمی رسد.

  در کانادا شام را با دقت وبا تنوع زیاد از مواد پروتئینی مانند: سینه مرغ، استیک گوساله، گوشت خوک ، همبرگر و یا گوشت چرخ کرده، و همچنین  در کنار آن مقداری غذای نشاسته ای مانند برنج، ماکارونی، سیب زمینی، و یا نان صرف می شود.