قشم

 
 • Qeshm  
 • درباره قشم :


  نام جزیره قشم با تنگه هرمز در ساحل جنوبی ایران در شرق خلیج فارس گره خورده است. نمای جزیره بیشتر به صورت صخره‌ای و لم‌یزرع است که در مساحت ۱۵۰۰ کیلومتر مربع و طول ۱۳۶ کیلومتری آن گسترده شده است. به دلیل طول زیاد، این جزیره در میان اعراب منطقه به نام «جزیره الطویله» و در میان فارسها به «جزیره دراز» معروف بوده است. قشم همچنین بندر آزاد تجاری نیز هست که این جزیره را از این لحاظ در تجارت جهانی بسیار ارزشمند کرده است.

  نزدیکی این جزیره به تنگه هرمز موقعیتی استراتژیک برای منطقه رقم زده است. اقتصاد این جزیره در دوره‌های دیلمی و آل‌بویه بسیار شکوفا شد. به طوری که کشتیهای تجاری بین قشم و چین، هند و آفریقا در رفت و آمد بودند. جزیره قشم به دلیل وجود دامنه وسیع جذابیت‌های اکوتوریسی مانند جنگلهای دریایی حرا بسیار معروف است.  باورش کمی سخت است، اما قشم از معدود جزایری است که ۲۳ کشور جهان از آن کوچک‌تر هستند. مثلا وقتی کشوری مثل بحرین یا قطر را با این جزیره مقایسه می‌کنید، متوجه خواهید شد که قشم حداقل ۳/۵ برابر این کشوراست. جزیره قشم بزرگ‌ترین جزیره ایران و خلیج فارس است و گزاف نیست اگر قشم را موزه‌ای طبیعی، تاریخی، فرهنگی، ساخته دست طبیعت و زمان بدانیم.

  آب و هوای قشم:


  در فصل زمستان (از ماه نوامبر تا مارس) معمولا بهترین فصل برای اکوتورها بوده و جزیره بسیار آرام است. اما حتی در این فصل در طول روز نور آفتاب بسیار شدید است بنابراین توصیه می شود با استفاده از کلاه و کرم های ضد آفتاب از پوست خود محافظت کنید. در زمان بازدید از روستاها نیز مقدار زیادی آب نوشیدنی به همراه داشته باشید. برخلاف هوای گرم روز، شب‌ها هوا سرد است.

  از طرف دیگر در تابستان به دلیل رطوبتی که از سمت خلیج‌فارس به سمت خشکی می‌آید، هوا گرم و مرطوب است. توصیه می‌شود از پیاده‌روی در طول روز خودداری کنید و در صبح یا عصر به گردش بپردازید. بیشتر رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و وسایل نقلیه به دستگاه‌های تهویه هوا مجهز هستند.

  میزان بارش باران در قشم بسیار پایین است اما در فصل زمستان نسبتا زیاد است. در فصل زمستان وسایل لازم برای هوای بارانی را به همراه داشته باشید مخصوصا در زمان گردش در ژئو سایت‌ها در تابستان نیز مقدار کمی باران می‌بارد.

  بهترین زمان سفر به قشم:

  فصل زمستان و نیمه اول فصل بهار بهترین زمان و فصل برای سفر به قشم می‌باشد. اختلاف درجه حرارت فصلى جزیره قشم خیلی زیاد می‌باشد. زمانهایی که خیلی گرم می‌باشد ۱۰ تیر ماه تا ۱۰ شهریور ماه می‌باشد و سردترین ماه‌ سال دى‌ماه و بهمن‌ماه می‌باشد. حداکثر و حداقل دماى مطلق در جزیره قشم ۴۷ و صفر درجه سانتى‌گراد به ثبت شده است.

  غذا در قشم:

  جزیره قشم در میان ایرانیان به داشتن میگو معروف است. در حالیکه غذای معمول ایرانی یعنی کباب همه جا سرو می‌شود اما  گردشگران می‌توانند از غذاهای اصیل جزیره که با استفاده از مواد خوراکی دریایی تهیه شده‌اند نیز لذت ببرند.

  غذاهای دریایی اصیل‌ترین غذاها در جزیره قشم هستند. در حالیکه کباب و خورشت میگو غذاهای مورد علاقه گردشگران هستند، خورشت ماهی (یا همان قلیه ماهی) و کباب ماهی‌های مانند ماهی سیم و خال مخالی در برخی از رستوران‌های به ویژه رستوران‌های اطراف حومه جنوبی شهر قشم و پارک زیتون سرو می‌شوند. کوسه ماهی نیز از مواد اصلی غذا در جزیره قشم است.

  کوسه ماهی بوی ماهی‌های معمولی را نداشته و خوردن آن راحت است. در برخی از رستوران‌ها اطراف اسکله‌ها و جزیره هنگام، خرچنگ نیز سرو می‌شود. فهرستی از رستوران‌هایی که غذاهای دریایی سرو می‌کنند در زیر ارائه شده است.

  برخی از جاذبه های قشم عبارتند از:

  دره تندیس‌ ها ، غارهای نمکی نمکدان ، دره چاهکوه ، قلعه پرتغالی ها ، جنگل دریایی حرا ، مهمانان شیب دراز ، دره ستاره‌ ها ، غارهای تاریخی خربس و ...