توکیو

 
 • Tokyo  
 • درباره توکیو :


  توکیو با نام رسمی کلان‌شهر توکیو پایتخت کشور ژاپن است. توکیو در شرق جزیرهٔ هونشو ژاپن واقع شده‌است و یکی از استان‌های ۴۷ گانهٔ ژاپن به شمار می‌آید. توکیو در ابتدا یک دهکدهٔ ماهیگیری کوچک به نام ادو بود. در دوره‌های بعد، ادو رفته‌رفته به شهری بزرگ تبدیل گشت، به گونه‌ای که در قرن ۱۸ میلادی به یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان تبدیل شد. تا سال ۱۹۴۳ (میلادی)، تقسیم‌بندی و عنوان‌های شهر توکیو و استان توکیو وجود داشت اما در این سال این گونه تقسیم‌بندی منسوخ شد و شهر و استان توکیو با یکدیگر ادغام شدند. توکیو پس از نیویورک و لندن عنوان بزرگ‌ترین پایتخت‌های صنعتی جهان را به دست آورده‌است.

  وضعیت آب و هوایی:

  تابستان‌های توکیو گرم، شرجی و مرطوب است، بنابراین اگر چنین هوایی را دوست ندارید، بهتر است از سفر کردن به این شهر در طول ماه‌های جولای و آگوست اجتناب کنید. توکیو شهری بسیار پرجمعیت  و فشرده است، به حدی که گرما و رطوبت از آن چیزی که انتظار داریم، بدتر به نظر می‌رسد. زمستان‌ها اما خشک و معتدل هستند، اگرچه بارش برف امری نسبتا شایع است. ماه‌های آوریل، مه و اکتبر بهترین آب و هوا را در تمام طول سال دارند، پس اگر قصد سفر دارید برنامه‌ی سفرتان را برای این مدت زمانبندی کنید. با این وجود، توکیو شهری با فضاهای بسته‌ی زیاد است، بنابراین کم پیش می‌آید که بارش برف یا باران برنامه‌ی مسافرتتان را به هم بریزد.

  بهترین زمان برای سفر:

  توکیو مانند هر شهر دیگری، فصول پرگردشگر یا به اصطلاح High Season  مخصوص خودش را دارد که به تبع آن از ماه اوریل تا آگوست (اوت) به علاوه‌ی تعطیلات زمستان، قیمت‌ها روندی صعودی پیدا می‌کند. در طول این مدت، هتل‌ها و هاستل‌های این شهر پر از جمعیت می‌شود. در طرف دیگر، فصول کم گردشگر یا به اصطلاح low season  قرار دارد که بعد از تعطیلات سال نو شروع و تا ماه مارس ادامه پیدا می‌کند. بدیهی است که در طول این زمان‌ها، قیمت‌ها سیر نزولی دارد، به گونه‌ای که می‌توانید به راحتی در هتل‌های لوکس، با قیمتی منطقی اتاق اجاره کنید.  پاییز فصلی عالی برای سفر به این شهر است؛ چرا که هوا کاملا مطلوب و قیمت‌ها هم معقول به نظر می‌رسد.

  حمل و نقل عمومی در توکیو:

  توکیو یکی از بهترین و مشهورترین سیستم‌های حمل و نقل عمومی در جهان را دارد. این سیستم کارآمد، ایمن، تمیز و گسترده است که شامل مترو، انواع اتوبوس و قطارهای سریع‌السیر می‌شود. تاکسی‌ها به شدت گران هستند، از این رو نیاز به توضیح اضافه‌ای نمی‌بینیم. مترو را می‌توان کارآمدترین، سریع‌ترین و همچنین از نظر استفاده راحت‌ترین وسیله‌ی نقلیه در این شهر و حتی جهان دانست. ایستگاه‌های مترو با حرف M که تا حدی هم نماد مشهور مک‌دونالد را یادآوری می‌کند، مشخص شده‌اند و خوشبختانه  نام همه‌ی آن‌ها به زبان انگلیسی نوشته شده است.

  برخی از جاذبه های گردشگری توکیو عبارتند از:

  کاخ امپراتوری ، جزیره مصنوعی اودایبا ، برج های بلند توکیو ، پارک نارا ، معبد هوریوجی ، باغ ذن ریو آن جی ، معبد طلایی ، قلعه اوزاکا و ...

  اطلاعات ضروری

  اختلاف ساعت با تهران:۵:۳۰+

  زبان رسمی: ژاپنی

  واحد پول: ین ژاپن (JPY)

  نرخ تبدیل ارز: ۱,۰۰۰ ین=۸.۸۸ دلار آمریکا

  جهت رانندگی: چپ

  پیش شماره ژاپن: ۸۱+

  پیش شماره توکیو: ۰۳

  شماره دفتر اطلاعات گردشگری: ۱۱۶۴ ۳۲۵۳ ۳ ۸۱+

  آدرس دفتر اطلاعات گردشگری: 4-1-1 sotokanda, chiyoda-ku

  فرودگاه: فرودگاه بین‌المللی ناریتا (NRT)- فرودگاه هاندا (HND)