مشهد

 
 • Mashhad  
 • درباره مشهد :


  مشهد به‌عنوان مرکز استان خراسان رضوی، از مهم‌ترین شهرهای کشور ایران محسوب می‌شود. عمده شهرت مشهد به بهره‌مندی از حرم مطهر امام هشتم شیعیان، حضرت امام رضا (ع)  باز می‌گردد. سالانه میلیون‌ها زائر داخلی و خارجی برای زیارت از این جاذبه‌ی ارزشمند به مشهد سفر می‌کنند. جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی دیگر نیز در کنار حرم مطهر، سفر علاقه‌مندان را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

  زبان مردم مشهد:

  زبان فارسی با گویش و لهجهٔ مشهدی است. این لهجه سرشار از واژه‌های کهن و ریشه‌دار زبان فارسی است. لهجهٔ مشهدی یکی از لهجه‌های مهم و تأثیرگذار فارسی به‌شمار می‌آید و به‌نوعی خاستگاه ادبیات اصیل شاعران ناماوری چون فردوسی، عطار و خیام است. این لهجه را شاخه‌ای از فارسی دری می‌دانند و بسیاری از واژگان گمشدهٔ این زبان را می‌توان در گفتار عامیانهٔ مشهدی‌ها جست‌وجو کرد.

  از غذاها و خوراکی‌های معروف مشهد می‌توان به دیگچه، شیشلیک، شله مشهدی، کوکو شیرین و چنگالی اشاره کرد.شلهٔ مشهدی در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده‌است. این غذا هرساله به‌ویژه در ماه‌های محرم و صفر و در مجالس عزاداری طبخ می‌شود.

  قطار شهری مشهد:

  خط یک قطار شهری مشهد در ۲ اسفند ۱۳۸۹ به بهره‌برداری رسید. براین‌اساس مشهد بعد از تهران دومین شهر ایران است که از شبکهٔ حمل‌ونقل ریلی درون‌شهری برخوردار می‌شود. درحال‌حاضر مشهد تنها شهر ایران است که از قطار سبک شهری (LRT) در حمل‌ونقل درون‌شهری استفاده می‌کند.

  خط یک قطار شهری مشهد جنوب و شمال‌غرب شهر را در کمتر از ۵۰ دقیقه به هم متصل می‌کند. روزانه حدود ۱۰۰هزار نفر از طریق این خط جابه‌جا می‌شوند.

  آب و هوای مشهد:

  آب و هوای مشهد در بهار نه از نظر گرما و نه از نظر سرما آزار دهنده نبوده و بسیار دلچسب می باشد. آب و هوای مشهد در این فصل با تغییرات دما باز هم عالی است.

  در تابستان در گرم ترین شرایط به 40 درجه بالای صفر می رسد. تابستان های این شهر گرم و خشک است. آب و هوای مشهد در بیشترین درجات بسیار گرم و آزار دهنده می باشد.

  آب و هوای مشهد در پاییز سرد و خشک می باشد .

  در زمستان در سرد ترین شرایط 20 درجه زیر صفر می رسد. زمستان های این شهر سرد و مرطوب است. آب و هوای مشهد در کمترین درجه بسیار سرد می باشد.

  برخی از جاذبه های مشهد عبارتند از:

  پارک وکیل آباد ، پارک طبیعی هفت حوض ، مجموعه‌های آبی ، آرامگاه نادرشاه افشار ، دیزی سنگی ، مجموعه کوهسنگی ، مقبره فردوسی و...