نجف

 
 • Najaf  
 • درباره نجف :


  نَجَف نام شهری در کشور عراق است . شهر نجف آرامگاه حضرت علی بن ابی‌طالب(ع) نخستین امام شیعیان می‌باشد. این شهر مرکز استان نجف است و از مقدس‌ترین شهرهای شیعیان و مرکز قدرت سیاسی شیعیان در عراق بشمار می‌رود. نجف همواره محل تردد و اقامت زائران و نیز مشتاقان علوم دینی است که این عامل در رونق تجارت آن تأثیری بسزا دارد.

  این شهر مدت زیادی در مسیر کاروان‌هایی قرارداشته که برای انجام مناسک حج از راه خشکی عازم مکه ومدینه بودند. این ویژگی نیز در ارتباط نجف با شهرها و مراکز تأثیر زیادی داشته است.

  کشور عراق مدفن چندین امام شیعیان است و به‌همین دلیل این کشور را می‌توان یکی از قطب‌های گردشگری مذهبی، به‌خصوص برای شیعیان نامید. شهر نجف که آرامگاه امام اول شیعیان حضرت علی (ع) را در خاک خود به آغوش کشیده است، یکی از مهم‌ترین شهرهای عراق است و در گذشته بسیاری از عالمان دینی و مراجع برای تحصیل علوم دینی به‌ این شهر می‌آمدند.

  مرقد مطهر حضرت علی (ع) همچون جواهری است که این شهر را آراسته است. در اعیاد اسلامی و هم‌چنین ایام سوگواری و شهادت ائمه‌ی اطهار، نجف مملو از زائرانی می‌شود که برای عرض ادب و ارادت به پیشگاه مولای خود می‌آیند.

  صنعت بازرگانی در نجف اشرف:

  در نجف صنعت‌های مختلفی رونق داشته، منسوجات نجف مشهور و عبای نجفی، مرغوب و مطلوب بسیاری از خریداران است که به دلیل تولید فراوان به شهرهای دیگر عراق نیز صادر می‌شود.

  بازرگانی نجف رونق فراوان داشته و تاجران حجاز، نجد، عمان، یمن و کویت با آن شهر در ارتباطاند.

  آب و هوای شهر نجف اشرف:

  هوای نجف در تابستان گرم و خشک است و اهالی آن به‌سرداب‌های زیرزمینی پناه می‌برند تا از گرما در امان باشند. چنانچه بادهای گرم بوزد حرارت به ۴۶ درجه می‌رسد. درزمستان نیز سرمای گزنده و سوزناکی دارد و سرمای شهر بدان اندازه است که آب یخ می‌بندد.

  در عهد ساسانی در اطراف نجف دریاچه‌ای وجود داشته که پس از ظهور اسلام خشک گردیده، بعدها دوباره‌دریاچه‌ای پدید آمده، که تا حدود یک قرن پیش نیز وجودداشته ولی دولت عثمانی آن را خشکانیده است.

  به غیر از قبر حضرت علی بن ابیطالب، در شهر نجف اماکن مقدسه دیگری نیز وجود دارد که به شرح زیر می‌باشد:

  قبر حضرت آدم (ع) قبر حضرت نوح (ع) قبرحضرت هود (ع) قبر حضرت صالح (ع) مسجد حنانه مسجد سهله قبر کمیل بن زیاد نخعی قبرستان وادی السلام

  فضایل و جایگاه نجف اشرف: برای شهر مقدس نجف فضایل فراوانی نقل کرده اند، از آن جمله است:

  از امام امیرالمؤمنین(ع) نقل است: «اول مکانی که در آن خدا را عبادت کردهاند پشت کوفه (نجف) است؛ زیرا در آن جا ملائکه به فرمان خداوند آدم را سجده کردند.» گویند حضرت ابراهیم در این شهر ساکن شد و با اقامت او برکت و رحمت بر این سرزمین نازل گردید.

  از امام صادق (ع) نقل شده است: «هفتاد هزار شهید از این سرزمین بدون حساب محشور میشوند.»

  همچنین از امام صادق (ع) نقل شده است: «امیرالمؤمنین(ع) کوفه(نجف) را مقدس و حرم اعلام کرد همان گونه که حضرت ابراهیم بیت اللَّه الحرام و پیامبر(ص) مدینه را حرم قرار داد.»

  از امام صادق (ع) نقل شده است: «ما شما را به پشت کوفه سفارش میکنیم. در آن جا قبری است که هر بیماری به آن جا رود خداوند او را شفا میدهد.»

  از امام صادق (ع) روایت است: «بخش شرقی (سمت راست) کوفه، باغی از باغهای بهشت است.»

  از امیرالمؤمنین(ع) نقل است: «اگر پرده از روی شما بردارند، ارواح مؤمنین را می‌بینید که در این صحرا (صحرای نجف) دسته دسته هستند و به زیارت یکدیگر رفته و با هم سخن میگویند. روح هر مؤمنی در این جا و روح هر کافری در برهوت است.