یزد

 
 • Yazd  
 • درباره یزد :


  سفر به یزد خاطره‌های بی‌نظیری از گذر از کوچه‌های باریک آشتی‌کنان، بوی خشت خام، شکوه معماری و خلق و خوی نیک مردمانش در ذهن هر مسافری باقی می‌گذارد. یزد، نمادی از استقامت در دل کویر، شهر قنات‌ها، بادگیرها و دوچرخه‌ها، اولین شهر خشت خام جهان و دومین شهر تاریخی زنده دنیا پس از ونیز ایتالیا، در دره‌ای وسیع، خشک و محصور بین رشته‌کوه‌های شیرکوه و خرانق روزگار می‌گذراند. یزد را به مردمان آرام، باوقار و پرتلاش‌اش می‌شناسند.

  سوغات یزد: اگر به یزد سفر کردید، از انواع شیرینی‌جات مخصوص یزدی گرفته تا سفال‌های میبد و سرامیک و کاشی، انتخاب‌های زیادی برا ی خرید سوغات پیش رو دارید. از مشهورترین شیرینی‌های یزدی می‌توان به قطاب، پشمک، باقلوا، کیک یزدی، لوزهای پنجگانه، حاجی بادام، سوهان، نان برنجی و شامی یزدی اشاره کرد. منسوجات یزد را با شعربافی، ترمه یا انگشت بافت، زری‌دوزی، مخمل، دارایی‌بافی (ایکات)، شمد، چادرشب، روتختی و دستمال یزدی می‌شناسند. قالی، قالیچه، گلیم، سجاده، زیلو، پتو، سفره، بقچه، روفرشی، لنگ، حصیر، فال، سرامیک، کاشی، ارده، حلوا ارده، گیوه، سریشم و زیورآلات طلا از دیگر انتخاب‌های پیش رو برای خرید سوغات در استان یزد است.

  شرایط آب و هوا: یزد، دارای آب و هوای اقلیمی ـ گرم و خشک و بیابانی است و نوسان دما در تابستان و زمستان و حتی در شب و روز بالا و متغیر است و این از ویژگیهای آب و هوایی منطقه به شمار می‌رود، از این نگاه می‌توان گفت: یزد دارای دو فصل است فصل بلند گرما (از اسفند تا مهر) و فصل کوتاه سرما (از آبان تا اواخر بهمن).

  غذاهای یزدی: قرار گرفتن در کمربند خشک جهانی، زمستان‌های سرد و نسبتا مرطوب و تابستان‌های گرم، طولانی و خشک یزد باعث شده تا مردم این شهر از سنت غذایی خاصی پیروی کنند. به همین دلیل یزدی‌ها تابستان را با انواع آش و زمستان را با غذاهای شیرین و شیرینی‌جات مشهور این شهر سپری می‌کنند. به علاوه در یزد اکثر غذاهای سنتی مفاهیم ارزشی خاص خود را دارد و هر کدام از آن‌ها در مراسم و مناسبت خاصی استفاده می‌شود. آش شولی و قیمه یزدی از معروف‌ترین غذاهای یزدی است که می‌توانید آن‌ها را در بسیاری از رستوران‌های یزد نوش جان کنید.

  جاذبه های گردشگری یزد: بافت تاریخی شهر یزد از میراث تاریخی زنده بشر و از جاذبه‌های گردشگری ایران است. یزد که به عنوان اولین شهر خشت خام دنیا و دومین شهر تاریخی جهان شناخته شده است، برخی از برترین جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و میراث فرهنگی را در خود جای داده است که عبارتند از: زیارتگاه چک چک ، زندان اسکندر ، باغ دولت آباد ، مجموعه امیر چقماق ، آتشکده زرتشتیان ، یخچال خشتی میبد ، مسجد جامع  و ...