اصفهان

 
 • Isfahan  
 • درباره اصفهان :


  اِصفَهان شهری باستانی در مرکز ایران است. اصفهان، سومین شهر پهناور ایران پس از تهران و مشهد، و سومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و مشهد است. اصفهان در ۴۳۵ کیلومتری تهران و در جنوب این شهر قرار دارد. بناهای تاریخی متعددی در شهر وجود دارد که تعدادی از آن‌ها به عنوان میراث تاریخی در یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

  اصفهان در سال ۲۰۰۶ به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام و در سال ۱۳۸۸ به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و همین‌طور به عنوان پایتخت صنعتی ایران بعد از تهران انتخاب شده است.

  بناهای تاریخی اصفهان:

  این شهر به داشتن معماری زیبای اسلامی و بسیاری از بلوارهای زیبا، پل‌های سرپوشیده، تونل‌های زیبا، کاخ‌ها، مسجدها و مناره‌های منحصربفرد معروف است. این امر باعث شده‌است که در فرهنگ ایرانی اصفهان، نصف جهان لقب بگیرد. اصفهان سرشار از آثار هنری و تاریخی است که میدان نقش‌جهان، مسجد امام، سی و سه پل، پل خواجو،مسجد شیخ لطف‌الله، منار جنبان،  کاخ چهلستون، آتشگاه اصفهان، کاخ عالی‌قاپو، کلیسای وانک، حمام علیقلی آقا، مدرسه چهارباغ و هتل عباسی از بارزترین آنها هستند.

  آب و هوای اصفهان:

  آب و هوای این شهر معتدل و خشک است و مقدار بارش باران و برف به نسبت کمی دارد. حداکثر درجه حرارت در تابستان ۴۰ درجه سانتی‌گراد است که تابستانهایی گرم و خشک را می‌سازد. حمل و نقل در اصفهان: مسلما در شهر بزرگی مانند اصفهان انواع وسایل نقلیه را می‌توان پیدا کرد. از اتوبوس‌های واحد (که مسلما ارزان‌ترین انتخاب هستند)، تاکسی، بی آر تی، تاکسی تلفنی و بی سیم تا مترو، که البته مترو است.

  برخی از جاذبه های گردشگری اصفهان عبارتند از:

  مسجد امام ، بازار قیصریه ، کلیسای‌ وانك‌ ، میدان نقش جهان ، منار جنبان‌ ، كاخ‌ چهل‌ ستون‌ ، آتشگاه‌ كوه‌ سنگی ، پل‌ خواجو ، مسجد شیخ‌ لطف‌ الله ، عمارت‌ عالی‌قاپو ، سی و سه پل  و ...