شهرکرد

 
 • Shahr-e Kord  
 • درباره شهرکرد :


  شهرکرد، مرکز استان چهارو محال بختیاری، با مساحتی درحدود ۲۰۰۸ کیلومتر مربع و جمعیت ۲۸۳۲۱۰ نفر در سرشماری سال ۱۳۹۵، در ۹۷ کیلومتری جنوب غربی اصفهان واقع شده است. این شهر از لحاظ جغرافیایی در بخش شمالی رشته کوه زاگرس قرار گرفته است. عده‌ای تصور می‌کنند که این شهر بام ایران است؛ اما شهرکرد پانزدهمین شهر مرتفع ایران است و فریدون‌ شهر با ارتفاع ۲۳۵۰ متر، مرتفع‌ترین شهر ایران است. این شهر دارای آب و هوای نیمه مرطوب، تابستان‌ معتدل و زمستان بسیار سرد است.

  شهرکرد مرتفع‌ترین مرکز استان در ایران است،  شهرکرد دارای اقلیم نیمه مرطوب معتدل با تابستان‌های معتدل و زمستان‌های بسیار سرد است.

  پیدا شدن سکه‌های باستانی مربوط به دوران اشکانی و ساسانی و وجود تپه‌های باستانی متعلق به دوران قبل از میلاد مسیح، گواهی بر قدمت چندهزار ساله شهرکرد است. همچنین باستان‌شناسان آثاری در تپه باستانی گورکای در نزدیکی شهرکرد یافته‌اند که نشان می‌دهد این تپه حداقل ۷۰۰۰ سال قدمت دارد. همچنان در تپه‌های متعلق به هَفشِجان، سفالینه‌ها و ابزارهای سنگی با قدمتی نزدیک به ۹۰۰۰ هزار سال نیز یافت شده است.

  مردم بومی این شهر به زیان فارسی با لهجه شهرکردی تکلم می‌کنند. از آداب و رسوم مردم این شهر می‌توان به آئین چراغ بران اشاره کرد.

  کشک، قره قروت، عسل، گز بسیار با کیفیت بلداجی، گیاهان دارویی، نبات، نوعی قالی دست باف به نام بی بی باف که دارای ارزش زیادی است. همچنین گلیم، جاجیم و کلاه نمدی از صنایع‌دستی شهرکرد به شمار می‌روند.

  از غذاهای محلی شهرکرد می‌توان به کباب بختیاری، اوماج (متشکل از اسفناج، آرد، پیاز داغ و عدس)، پرورده دوغ (سبزی آش، برنج، دوغ، پیاز داغ و آرد) و کاچی شیر (متشکل از آرد و شیر) اشاره کرد.

  شهرکرد بیشتر به جاذبه‌های گردشگری طبیعی خود شهرت دارد که معروف‌ترین و زیباترین آن‌ها، آبشار تونل کوهرنگ، چشمه دیمه، تالاب بین‌المللی چغاخور، غار یخی چما و دشت لاله‌های واژگون  آبشار تونل کوهرنگ کهسرچشمه اصلی زاینده‌رود است.

  چشمه دیمه یکی از چشمه‌های یسیار زیبای اطراف شهرکرد است که آب آن جز گواراترین آب‌های معدنی جهان بوده و خاصیت درمانی نیز دارد.