گوانگجو

 
 • Guangzhou  
 • درباره گوانگجو :


   شهر گوانگجو چین که به نام‌های دیگری مثل کانتون «Canton» نیز مشهور است، مرکز استان گوانگدونگ بوده و پرجمعیت‌ترین شهر این استان می‌باشد. این شهر در جنوب کشور چین و روی رودخانه پرل واقع شده است. از همسایگان آن می‌توان به هنگ‌کنگ در جنوب-جنوب‌شرقی شهر و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری و نیز، منطقه خودمختار ماکائو در جنوب شهر و در فاصله ۱۴۵ کیلومتری آن اشاره کرد. گوانگجو تاریخی ۲۲۰۰ ساله داشته و پایانه اصلی بخش آبی جاده ابریشم می‌باشد.

  گوانگجو امروزه به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز حمل و نقل و نیز، از مهم‌ترین بنادر کشور چین است. این شهر، یا بهتر بگوییم، کلان‌شهر، یکی از سه شهر بزرگ چین بوده و به دلیل کشیده شدن آن تا نزدیکی شهر‌های اطراف از جمله شهر فوشان، دونگوان، ژونگشان و شنژن، یکی از بزرگترین تراکم‌های شهری جهان را به وجود آورده است. گوانگجو یکی از پنج شهر ملی مرکزی چین (China’s Five National Central Cities) می‌باشد. گوانگجو در رده‌بندی شهری، به عنوان یک شهر Alpha-Global شناخته می‌شود.

  در سال‌های اخیر، رشد قابل توجه ای در تعداد خارجی‌های دارای اقامت و مهاجران به وجود آمده است. این مهاجران اغلب از کشور‌های جنوب شرقی آسیا، خاورمیانه، اروپای شرقی و به خصوص، از آفریقا می‌باشند و همین، موجب شده تا به گوانگجو، لقب «پایتخت جهان سوم» داده شود. در سال ۲۰۰۸، جمغیت مهاجر از سایر استان‌های خود چین ساکن در گوانگجو، حدود ۴۰ درصد از جمعیت شهر را تشکیل می‌داد.

  این شهر در کنار شهر‌هایی مثل شانگ‌های، پکن، شنژن، یکی از گران‌ترین شهرها به جهت مستغلات می‌باشد. یکی از معروف‌ترین رویدادهای شهر گوانگجو، بازارچه‌ای است به نام «Canton Fair». این بازارچه، یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بازارچه‌های چین می‌باشد. نشریه Forbes، شهر گوانگجو را برای سه سال پیاپی، از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵، به عنوان برترین شهر تجاری چین انتخاب کرده است.

  شهر گوانگجو چین بخشی از دلتای رود پرل بوده و آب‌ و هوای آن، نیمه گرمسیری مرطوب می‌باشد. این شهر دقیقا زیر مدار راس‌السرطان قرار گرفته و آب و هوای دل چسب آن، مزیت مهمی برای مسافرپذیری آن می‌باشد. این شهر در بیشتر فصول سال، آب‌ و هوایی گرم و شرجی دارد؛ اما مانند بسیاری از مناطق چین، ۴ فصل می‌باشد. تابستان‌های آن (از ژوئن تا سپتامبر) مرطوب، شرجی و گرم بوده و زمستان‌های آن (از دسامبر تا مارس) معتدل و خشک است.

  بهارها و پاییزهای آن بسیار دلنشین‌اند؛ اما از آنجایی که در بهار بارندگی زیاد است،  احتمالا سفر به این شهر در پاییز (از سپتامبر تا اوایل دسامبر) معقول‌تر باشد. متوسط دمایی این شهر از ۱۴ درجه سانتی‌گراد در زمستان تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد در تابستان متغیر است و خود این مطلب، به خوبی نشان می‌دهد که در فصول میانه چه دمای خوبی را در شهر شاهدیم. گوانگجو تحت‌ تاثیر بادهای موسمی آسیایی بوده و زمان وزش این بادها از ماه آوریل تا سپتامبر می‌باشد.